Metoda, którą między innymi pracujemy w naszym studio, to metoda Mulligana. Techniki tejże koncepcji pracy z pacjentem nie są zbyt popularne wśród fizjoterapeutów. Pomysłodawca metody, Brian Mulligan, nowozelandzki fizjoterapeuta, stworzył ją na przełomie lat 70. i 80.
Polega ona na wykonywaniu, między innymi, mobilizacji z ruchem (MWM). Jest to o tyle ciekawe zjawisko, że jeśli technika zostanie zastosowana poprawnie, daje rezultat już po pierwszych powtórzeniach. Może to być ulga w bólu, zwiększenie ruchomości w stawie czy brak uczucia słabości w ręce. Sam autor powiedział kiedyś stwierdzenie: „Jeden cud dziennie”, z czego nie jest zadowolony. Przeniknęło to do społeczności osób, które pracują tą metodą, i jest dalej używane przez terapeutów Mulligan Concept.
Jeśli opisać metodę i jej zasady, to w gruncie rzeczy nie robi się nic spektakularnego. Dochodzi jedynie do lekkiej mobilizacji w stawie.
Zasady metody Mulligana są bardzo proste:
- Bezbolesność: Wszystko, co będzie wykonywane, ma być bezbolesne. Występują również techniki, gdzie ból może się pojawić, lecz wszystko powinno odbywać się bezboleśnie.
- Natychmiastowa poprawa: Tak, to jest możliwe! Niejednokrotnie byłem świadkiem, gdzie u pacjenta, który nie mógł wykonać jakiegoś ruchu, po jednej serii następowała poprawa tak znaczna, że słowa „o Boże, czemu to tak idzie” nie dziwiły mnie.
- Aktywne uczestnictwo pacjenta: Metoda ta różni się od innych tym, że pacjent sam wykonuje ruch. Pacjent nie jest bierny podczas pracy, jaką wykonujemy nad kozetką.
- Bezpieczeństwo: Wykorzystywane techniki są bezpieczne dla każdego.
- Edukacja pacjenta: Jeśli to możliwe, należy pacjenta wyedukować tak, aby mógł sam sobie pomóc.
W czym może pomóc terapia Mulligana?
- Wszelakie ograniczenia ruchomości stawów ręki, nogi, szyi, stopy, barku, łokcia, kolana, biodra, kręgosłupa
- Bóle podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności
- Bóle nietypowe
- Urazy sportowe
- Wypadki (nawet te, które miały miejsce dawno temu)
- Drętwienia ręki czy nogi
- Uczucia ciągnięcia w nodze czy ręce
- Bóle na przestrzał w klatce piersiowej
- Bóle krzyża
- Strzał z bicza (whiplash)
- Bóle kręgosłupa piersiowego i szyjnego
- Ból małego palca u stopy
- Bóle głowy typu migrenowego lub napięciowego
- Nagłe bóle kręgosłupa lędźwiowego
- I inne dolegliwości
Mulligan Concept to innowacyjne podejście do terapii manualnej, które charakteryzuje się bezbolesnością, natychmiastowymi rezultatami i aktywnym zaangażowaniem pacjenta. Dzięki indywidualnemu podejściu i szerokiemu wachlarzowi technik, metoda ta jest niezwykle skuteczna w leczeniu różnych dolegliwości stawowych i mięśniowych. Jej zasady, takie jak mobilizacja z ruchem, brak bólu podczas terapii, szybkie rezultaty oraz dostosowanie do potrzeb pacjenta, czynią ją jedną z najbardziej efektywnych i wszechstronnych metod w fizjoterapii.
Zachęcamy wszystkich, którzy zmagają się z bólem stawów lub ograniczeniami ruchu czy innymi problemami narządu ruchu, do skonsultowania się z nami w celu umówienia wizyty i omówienia możliwości pracy metodą Mulligana. Dzięki temu można szybko i skutecznie poprawić jakość swojego życia i powrócić do pełnej sprawności!
Sprawdź też metodę CRAFTA: https://fizjo-brodnica.pl/rehabilitacja-stomatologiczna-metoda-crafta/
Więcej informacji na oficjalnej stronie Mulligan Concept: https://bmulligan.com/
0 komentarzy